Tilmeld dig
Kom og se skolen!
Åbent hus - 14. oktober

Eksperimenterende musik og lydkunst
Lær at eksperimentere med musik og lydkunst
Eksperimenterende musik og lydkunst handler om at lave musik på måder, der ikke er helt almindelige.
I timerne får du konkrete opgaver og inspiration til afprøve metoder til alternative jams, skøre måder at optage lyd, og nye spændende musikalske udtryksmuligheder i kombination med andre kunstformer.
Du kan vælge "Eksperimenterende musik og lydkunst" i efterårssemesteret.
Hvad lærer du?
Eksperimenterende musik og lydkunst handler om:
at lytte til og lære om forskellige former for konceptuel musik og lydkunst.
at være legende, reflekterende og lave ny spændende musik.
at udvikle alternative måder at spille, komponere og opleve musik og lyd på.
at arbejde med lyd og musik i kombination med andre materialer og udforske musikalske udtryk på tværs af kunstformer og idéer om livet.
at øve sig i at se koblinger og skabe forbindelser mellem musik og lyd og forandringer i samfundet for derved at nå til ny viden og nye erkendelser.

Dagligdagen på Eksperimenterende musik og lydkunst
Eksperimenterende musik og lydkunst er et hold der samarbejder, spiller, undres og leger sig frem mens vi sammen undersøger lyd og musik som et smukt stof i verden.
Faget er ikke drevet af, at resultaterne skal have mange likes eller plays, og parametrene for hvad der lyder godt, smukt, rørende og sejt bliver derfor nogle ganske andre end dem, du måske kendte i forvejen. Og dét er hele idéen: at vi sammen udvider vores horisont og forståelse af musik - samtidig med at vi afprøver nye fede idéer og spiller sammen.
Eksperimenterende musik og lydkunst bygger på en tradition af konceptuel musik, avantgarde, lydkunst, improvisation og lydinstallation og henter ofte inspiration og temaer fra andre kunstarter og verden omkring os.

Du får god mulighed for at skabe musik med andre
Eksperimenterende musik og lydkunst er i sin grund inkluderende og samarbejdende. Faget tager inspiration fra alle mulige forskellige perspektiver, ting, mennesker og verden omkring os. Og vi har også plads til dig.
Så hvis du godt kan lide - eller gerne vil lære - at lave nysgerrige, seriøse - men også sjove projekter. Så er XL-linjen noget for dig.
Hvis du allerede har prøvet at lave musik eller har spillet/sunget rytmisk, klassisk, folkemusik - eller en hvilken som helst anden genre - så er XL-linjen en mulighed for at afprøve en anden form for identitet i musikken og udvikle dit spil i et nyt eksperimenterende format med andre.
Alle instrumenter, vokaler, effekter og måder at tænke på er meget velkomne, og du har mulighed for at arbejde akustisk og/eller elektronisk alt efter interesse.
Er det svært at gå på eksperimenterende musik og lydkunst?
Det er det slet ikke :) Det er faktisk både sjovt og frisættende at prøve at lave eksperimenterende musik og lydkunst. Så hvad enten du synger, spiller, producere eller blot er interesseret i lyd som stofligt kunstnerisk materiale, så kan du prøve dig selv og musikken af på XL-linjen: Eksperimenterende musik og lydkunst
Hvad skal jeg kunne fra start?
Der er ingen krav til dig! Du kan komme som begynder, let øvet eller erfaren i at lave musik på særlige måder. Alle hold kommer til at fungere godt og… lyde godt! Vi har gjort det her længe – og det virker!
Hvad skal jeg have med?
Hvis du har et instrment, eller noget særligt udstyr du gerne vil lave musik med, så tag det med. Men skolen har også nogle instrumenter og alt mulig andet udstyr, så linjefaget bliver fedt ligemeget om du har spilet en masse og har instrumenter med, eller om du er ny en den eksperimenterende musikverden.
Se billeder her:
“ Jeg havde eksperimenterende musik som valgfag, da jeg gik på skolen. Det var de fedeste timer, vi lavede sådan nogle sjove projekter. Faktisk er jeg lidt misundelig på dem der får faget som linjefag ”
Elev, forår 2024




Sådan sammensættes dit skema
Dit linjefag er din basis, men derudover har du en rækker forskellige fag som vi kalder fællesfag, valgfag og færdighedsfag.
Et ophold sammensættes af linjetimer, valgfag, færdighedsfag og fællesfag.
Derudover er der fællesdage, linjefagsuge, turnéforberedelsesuger og selvfølgelig selve turnéen!
... og vælger man efteråret er der også rytmisk studietur til Berlin