Sammen i musikken efterår 2020
Corona.
Kulturlivet bløder, og vi troede ikke vi kunne komme på turne.
Heldigvis var der spillesteder som gerne vil tage imod os – og som kunne sørge for at alt er corona-sikkert.
Så d. 23-26 november 2020 var 4 turnehold draget ud i det danske land og spillede på efterskoler, højskoler mv. Det er vi meget taknemmelige for!
Derudover spillede vi en kæmpe koncert lørdag 28. november – LIVE & STREAMING.
Den kan ses her, på facebook.com/denrytmiske/live og youtube.com/denrytmiske (direkte link til streaming her)
Nedenfor kan du se livestream og læse mere, samt se teasere fra artisterne.
Sammen i musikken efterår 2020
Se teasere for musikken
Ovenfor kan du se hele koncerten, quizer, turnevideo, elever som fortæller om deres ophold og drømme, og små historier om skolen.
Disse historier kan du se nedenfor.
Forberedelsen til turne
Skolen er opdeles i coronaperioden i 4 familiegrupper som også spiller sammen til daglig. Det gør livet meget lettere for os alle.
Familiegrupperne har i Ugerne 45-47 lavet musik. Masser af musik.
Uge 48 har været fuld af forberedelser med produktion af scenografi, øvere, videoproduktioner, og spillejobs i hele danmark.
Artisterne i de 4 grupper har skrevet det meste af musikken som bliver spillet – faktisk har de skrevet så meget at der ikke er plads til det hele, så noget af det har kun det fysiske publikum på den fysiske turne haft glæde af.
Blandede billeder
Herunder et par billeder fra højskolen. Se meget mere på SoMe.